30 грудня 2024 року відбулася колегія Держгеокадастру, на якій було підбито підсумки діяльності служби у 2024 році та визначено пріоритетні напрями роботи на наступний рік.

Доповідаючи про підсумки роботи служби, в. о. Голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко наголосив, що протягом 2024 року до Державного земельного кадастру (ДЗК) внесено відомості про 651 тис. земельних ділянок, 514 меж адміністративно-територіальних одиниць, 71 межу територій територіальних громад, 447 обмежень у використанні земель, 114 функціональних зон та вперше – масив земель сільськогосподарського призначення.

У 2024 році державними кадастровими реєстраторами територіальних органів Держгеокадастру надано 1 348 372 адміністративні послуги у сфері ДЗК, зокрема 669 053 – про державну реєстрацію земельної ділянки, 111 608 – внесення до ДЗК відомостей (змін до них) про земельну ділянку з видачею витягу.

Також за цей період територіальними органами Держгеокадастру видано 5 024 699 витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з них 4 409 776 витягів сформовано автоматично.

У 2024 році до ДЗК внесено відомості про нормативну грошову оцінку земель 2 858 населених пунктів, найбільше – у Львівській (665), Одеській (286), Дніпропетровській (217) областях.

З 1 січня 2024 року, коли право набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення, на які поширювався мораторій, отримали юридичні особи за умови, що вони засновані виключно громадянами України, за договорами купівлі-продажу відчужено 106 669 земельних ділянок загальною площею понад 320,7 тис. гектарів. Середня вартість за 1 га відчужених земельних ділянок становить 46,7 тис. гривень.

За результатами моніторингу ринку земель, порівнюючи показники 2023 та 2024 років, у поточному році продаж за договорами купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, на які поширювався мораторій, збільшився у 2,6 раза.

З питань розвитку національної інфраструктури геопросторових даних Дмитро Макаренко поінформував учасників засідання про роботу національного геопорталу, ведення Державного картографо-геодезичного фонду України, Державного реєстру географічних назв, результати загальнодержавного топографічного картографування та про Державну геодезичну мережу.

Крім того, під час колегії було розглянуто підсумки роботи щодо розроблення та прийняття нормативно-правових актів, перетворення матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель в електронну форму, міжнародного співробітництва, внутрішнього аудиту в системі Держгеокадастру та інші питання.

Також учасники колегії обговорили пріоритетні напрями роботи Держгеокадастру на найближчу перспективу та ключові заходи, передбачені проектом плану роботи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2025 рік. Зокрема, у 2025 році передбачається введення в експлуатацію автоматизованої системи публічного моніторингу земельних відносин в рамках функціонування ДЗК; введення в дію геоінформаційної системи масової оцінки земель, яка функціонує у складі програмного забезпечення ДЗК; реалізація пілотного проекту щодо внесення до ДЗК відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками; наповнення ДЗК актуальними відомостями; прозоре управління земельними ресурсами; цифровізація процесів і послуг та інші заходи.

З питань, які розглядалися, прийнято відповідні рішення колегії Держгеокадастру.