17 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.
Круглий стіл відбувся для учасників із Сумської області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:
- Чи обов’язково ОМС надавати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості, належної громадянину земельної частки (паю) для ведення ТСВ, відповідно до рішення суду в порядку спадкування за законом або за заповітом?
- Порядок оформлення права володіння землею.
- Чи можлива передача декількох ділянок загальною площею до 2 га для ОСГ у власність одній особі?
У заході наживо взяли участь 30 представників об’єднаних територіальних громад Сумської області.
На питання учасників відповідали:
Віта Малікова, начальник Юридичного управління ГУ Держгеокадастру в Сумській області, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.
Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими і ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти».
«Акцентую увагу на питанні щодо розпорядження землями після набуття чинності Закону України №1423 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Деякі громади зіштовхувалися з тим, що органи реєстрації речових прав відмовлялися реєструвати право комунальної власності на земельні ділянки без актів приймання-передачі цих земельних ділянок від головного управління до громад. Підставою для реєстраціі в даному випадку є сам закон, жодних інших документів органи реєстрації вимагати не можуть», – повідомила Віта Малікова.
Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».
Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.
Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view
Запис круглого столу в Сумській області можна переглянути за посиланням.