23 червня відзначається Всесвітній день викривача. Саме викривачі першими виявляють корупційні схеми зсередини, але нерідко стикаються з тиском, переслідуванням чи незаконним звільненням. Тому #НАЗК системно працює над забезпеченням всебічного захисту їхніх прав.
Що гарантує закон?
Відповідно до ст. 53 ЗУ «Про запобігання корупції», викривача не можуть звільнити або примусити звільнитися, перевести без згоди чи зменшити зарплату, застосовувати інші форми тиску через повідомлення про корупцію. Захист поширюється також на близьких осіб викривача.
Важливо, що захист діє тоді, коли існує зв’язок між повідомленням про корупцію та негативними наслідками для викривача. “Імунітет” також не є абсолютним: він не захищає від санкцій за свідоме порушення трудової дисципліни.
Як НАЗК захищає викривачів:
проводить перевірки фактів переслідування, за результатами яких може вносити приписи з вимогою усунути порушення та притягнути винних осіб до відповідальності;
надає консультації викривачам;
представляє їхні інтереси в судах;
співпрацює з уповноваженими особами з питань запобігання корупції в організаціях ;
здійснює постійний моніторинг виконання закону у сфері захисту викривачів, проводить щорічний аналіз та перегляд державної політики у цій сфері
Що говорить статистика
У 2024 р. до НАЗК надійшло 46 звернень про захист викривачів, але лише у 16 випадках було підтверджено їхній статус. В інших 30 – на осіб не поширювались права та гарантії захисту викривача.
Під час перевірок НАЗК направило сім листів-застережень роботодавцям викривачів для запобігання порушенням закону.
Загалом у 2024 році НАЗК ініціювало 13 захисних або відновлювальних заходів та у 12 випадках застосувало санкції або інші засоби правового захисту щодо переслідування викривачів.
П’ять викривачів були поновлені на посадах через суд.
Розглянемо успішні кейси, де НАЗК допомагало викривачам відновити справедливість:
Скасування наказу про звільнення уповноваженого внаслідок повідомлення про корупцію
Суть справи: Посадову особу, відповідальну за реалізацію антикорупційної програми підприємства, звільнили без погодження з НАЗК, застосувавши дисциплінарне стягнення, підставою для якого стало його повідомлення про корупцію, при цьому стягнення було застосовано вибірково.
Рішення суду: Суд першої інстанції задовольнив позов викривача, але апеляційний суд скасував це рішення. Верховний Суд, розглянувши касаційні скарги НАЗК та представника викривача, наголосив, що звільнення уповноваженого без згоди НАЗК є порушенням закону, а застосування до викривача вибіркових негативних заходів, навіть якщо вони формально правомірні, є неприпустимим.
Відновлення на посаді та компенсація за незаконне звільнення
Суть справи: Працівника одного з підрозділів Держрибохорони незаконно звільнили з посади через викривання. НАЗК виступило третьою стороною у цій справі, надаючи підтримку викривачу.
Рішення суду: Суд став на бік викривача: скасував наказ про звільнення, постановив негайно поновити викривача на посаді, нарахувати та виплатити йому середній заробіток за весь час вимушеного прогулу, а також стягнути з роботодавця компенсацію моральної шкоди.
Захист близької особи викривача
Суть справи: Викривач повідомив НАЗК про неправдиві відомості у декларації одного з посадовців, що призвело до відкриття кримінального провадження. Після повідомлення близька особа викривача, яка працювала директором школи, отримала догану, після чого звернулася за захистом до НАЗК та суду.
Рішення суду: Суд чітко встановив зв’язок між доганою та повідомленням викривача та визнав розпорядження про дисциплінарне стягнення незаконним і скасував його, а також зобов’язав порушника компенсувати моральну шкоду.
Ці приклади доводять: НАЗК реально захищає тих, хто повідомляє про корупцію.
Нагадаємо, що для захисту та поновлення прав викривач може також звернутися до уповноваженої особи з питань запобігання корупції у своїй організації, суду та центрів надання безоплатної правничої допомоги.