Законодавство України передбачає комплексний захист прав викривачів та відповідальність за будь-які дії, спрямовані на їх переслідування чи дискримінацію. Розглянемо детально, які санкції можуть застосовуватися до порушників.

 Дисциплінарна відповідальність

Закон України «Про запобігання корупції» передбачає дисциплінарну відповідальність за порушення прав викривача на робочому місці: порушення конфіденційності, створення перешкод у роботі, незаконне звільнення або переведення, а також інші негативні заходи.

Дисциплінарне провадження може бути ініційоване на підставі подання уповноваженої особи з питань запобігання корупції (п. 4 ч. 2 ст. 53-9 Закону). Окрім того, підставою для службового розслідування з подальшим притягненням винних осіб для відповідальності може бути припис НАЗК про порушення вимог законодавства щодо захисту викривачів (ч. 6 ст. 12 Закону).
Наслідки: застосування дисциплінарних стягнень визначених трудовим законодавством (зауваження, догана, попередження про неповну службову відповідність, звільнення)

 Адміністративна відповідальність

Адміністративні санкції застосовуються у разі:

 невиконання вимог НАЗК щодо усунення порушень законодавства про запобігання корупції (ст. 188-46 КУпАП).
Наслідки: штраф від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів громадян;

✅

 незаконного розголошення інформації про викривача або його близьких осіб (ст. 172-8 КУпАП).
Наслідки:

 штраф від 1 до 2,5 тис. неоподатковуваних мінімумів громадян;

 позбавлення права обіймати певні посади на строк до 1 року.

Кримінальна відповідальність:

 може настати у випадку незаконного звільнення викривача з роботи у зв’язку з повідомленням ним про корупційне правопорушення (ч. 1 ст. 172 ККУ);

Наслідки – альтернативні санкції, як-то:

Штраф від 2 до 3 тис. неоподатковуваних мінімумів громадян.

 Позбавлення права обіймати певні посади, на строк до 3 років.

 Виправні роботи на строк до 2 років.

 Кримінальну відповідальність як пособник правопорушення (ч. 5 ст. 27 КК України) може також нести особа, яка розголосила інформацію про викривача, що призвело до шкоди його життю чи здоров’ю (або його близьких) внаслідок дій зацікавлених осіб. А вчинення злочину проти викривача при призначенні покарання передбачає застосування обтяжуючої обставини – вчинення кримінального правопорушення у зв’язку з виконанням потерпілим громадського обов’язку (п. 4 ч. 1 ст. 67 КК України).

 Дізнавайтеся більше про гарантії захисту викривачів:
https://cutt.ly/kraNysHo
https://cutt.ly/eraNuuRL
https://cutt.ly/0raNema1