На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад», головними управліннями Держгеокадастру в областях (далі – головні управління) здійснюється передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ).

Впродовж 2018–2019 років головними управліннями відповідними наказами передано у комунальну власність 788 ОТГ земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1,7 млн гектарів.

За оперативною інформацією станом на 10.08.2020 право комунальної власності зареєстровано на загальну площу 1,4 млн га (82 % від загальної реєстрації).

На території Вінницької області головними управліннями передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність 36 ОТГ, із яких 32 зареєстрували за собою право комунальної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у повному обсязі (100%).

На території Івано-Франківської області право комунальної власності зареєстрували за собою у 100%-му розмірі 23 ОТГ, а всього було передано земельні ділянки у комунальну власність 26 ОТГ.

Взагалі не зареєстрували право комунальної власності  на жодну земельну ділянку сільськогосподарського призначення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у наступних об’єднаних територіальних громадах:

  • Волинська область (Боратинська ОТГ, Липинська ОТГ, Привітненська ОТГ, Війницька ОТГ, Гуто-Боровненська ОТГ);
  • Дніпропетровська область (Великомихайлівська сільська ОТГ, Покровська селищна ОТГ, Марганецька міська ОТГ, Чумаківська сільська ОТГ);
  • Закарпатська область (Вільховецька сільська ОТГ);
  • Київська область (Великодимерська та Калитянська ОТГ);
  • Одеська область (Дальницька сільська ОТГ);
  • Рівненська область (Повчанська та Підлозцівська ОТГ);
  • Тернопільська область (Товстенська сільська ОТГ, Купчинецька  сільська ОТГ);
  • Хмельницькаа область (Ямпільська селищна ОТГ);
  • Черкаська область (Шевченківська сільська ОТГ, Канівська міська ОТГ, Леськівська сільська ОТГ, Русько-Полянська сільська ОТГ, Червонослобідська сільська ОТГ);
  • Чернівецька область (Клішковецька ОТГ).

Вищезазначене призводить до неналежного обліку земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, зокрема відомостей про форму власності (що надходить автоматизовано в порядку обміну  інформацією з Державним реєстром речових  прав)  та в подальшому невірного тлумачення розпорядників таких земельних ділянок.