Відповідно до частини шостої статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України кадастровий номер земельної ділянки є істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, право на яку переходить у зв’язку з набуттям права власності на ці об’єкти.
Правочинними є й такі поняття як „визначення кадастрового номера” та „присвоєння кадастрового номера”. Достовірно про це у пунктах 10, 11, 12 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010р. № 749:
„10. Визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюють територіальні органи Держкомзему.
11. Для визначення кадастрового номера земельної ділянки розробник документації із землеустрою подає до територіального органу Держкомзему за місцезнаходженням земельної ділянки:
– заяву про визначення кадастрового номера земельної ділянки;
– документацію із землеустрою, зокрема документи, зазначені в підпунктах 4 і 5 пункту 9 цього Тимчасового порядку;
– файл обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі обмінний файл).
(Вимагати від громадян подавати документи та відомості, не передбачені цим пунктом, заборонено.)
12. Територіальний орган Держкомзему перевіряє протягом трьох робочих днів відповідність меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану та:
1) у разі відповідності меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану:
– визначає кадастровий номер земельної ділянки з дотриманням вимог пунктів 8 і 9 цього Тимчасового порядку та вносить до обмінного файлу відомості про кадастровий номер земельної ділянки;
– робить на титульному аркуші документації із землеустрою, плані меж або кадастровому плані земельної ділянки, відомостях про обробку теодолітного ходу та визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки позначку, в якій зазначаються кадастровий номер, дата його визначення, прізвище та ініціали посадової особи, що зробила цю позначку, і ставиться її підпис. Виправлення у такій позначці не допускаються.
Визначений та зазначений на цих документах кадастровий номер земельної ділянки не вважається присвоєним.
Для нотаріуса, достатньо у договорі купівлі – продажу зазначити визначений кадастровий номер земельної ділянки, оскільки здійснювати дії щодо присвоєння кадастрового номера буде новий власник житлового будинку.
Отже, громадяни – власники житлових будинків, які бажають продати або іншим чином відчужувати їх, можуть звернутися до землевпорядної організації, яка має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, замовити технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Така документація подається до територіального органу земельних ресурсів, який і визначає кадастровий номер земельної ділянки.